Zámek Šluknov a Rumburk -ul. Šmilovského (podstávkové domy) a Loreta

Výlety
 Registrace ukončena
 
0
sluknovsky-zamek-4
Datum:: 25. květen 2019

Zámek Šluknov a Rumburk - podstávkové domy ve Šmilovského ulici,  Loreta a pohádkové Grosschänau

Datum: sobota 25. 5.2019, 7.30 (Přesné pokyny k odjezdu obdržíte při platbě).

Návrat přibližně v 19.30-20 hod.

Cena: 580,-

Jede s Vámi: H. Vaňková

Předpokládané vstupné pro seniory: 110,- (70 zámek, 40 loreta, podstávkové domy - dobrovolné vstupné)

Přihlášky: telefonicky na 775 177 566.

 

Dopoledne si prohlédneme zámek Šluknov, ve kterém navštívíme prvorepublikový prohlídkový okruh, v jehož rámci jsou otevřeny téměř všechny prostory zámku, včetně dobových místností s původními exponáty. Okruh je věnován poslednímu majiteli Šluknovského panství Ervínu Leopoldovi Nostitz-Rineckovi. Během prohlídky tak procházíte jeho soukromým apartmánem, kde máte možnost spatřit kancelář, šatnu, ložnici, dětský pokoj, jídelnu a navštívíte i jeho oficiální kancelář.

Po obědě se přesuneme do Rumburka, kde si projdeme ulici soubor podstávkových domů ve Šmilovského ulici s komentovanou prohlídkou. Soubor podstávkových domů ve Šmilovského ulici v Rumburku je od roku 1995 prohlášen za vesnickou památkovou rezervaci. Osmnáct dochovaných roubených podstávkových domů bylo postaveno v letech 1786-1805. Domy dosud slouží původnímu účelu - k bydlení.

Poté se půjdeme obdivovat místní loretu. V areálu bývalého kapucínského kláštera v Rumburku se nachází loretánská kaple, která patří k barokním skvostům severních Čech. Loreta Rumburk je významným poutním místem Českého Švýcarska. Postupně restaurovaný areál zahrnuje loretánskou kapli, ambit a kostel sv. Vavřince. Loreta v Rumburku patří svou reliéfní a sochařskou výzdobou mezi nejhodnotnější loretánské kaple v České republice. Rozsáhlá malířská a sochařská výzdoba přibližuje scény ze života dívky Marie. Původní domek, v němž žila Maria s Josefem a Ježíšem, stával v Nazaretu. Podle legendy prý domek zázračně přemístili andělé do Itálie. K zázračnému Mariinu domku putovali lidé z celého světa, aby poprosili o uzdravení. Za čas se z něj stala kaple. Nad ní byl vybudován velký kos­tel a kolem vyrostlo městečko Loreto. Mariin domek byl jako vzácný klenot uschován v krásné klenotnici zdobené sochami a obrazy. Na mnoha místech světa byly v 17. a 18. století postaveny stejné loretánské kaple.Loretánskou poutní kapli Panny Marie v Rumburku (1704-1707) obklopil ambit (1743-1755) a posléze byla přistavěna kaple Svatých schodů (1767-1770).

Na zpáteční cestě se zastavíme v pohádkově krásném saském městě Grossschänau,  kde si dáme rozchod a budeme se moci vydat na průzkum krásných koutů mezi stovkami hrázděnými podstávkovými domy. 

 

 

 

 

Všechny termíny:


  • 25. květen 2019

Powered by iCagenda